Lecim na Szczecin z finałem w Gogolewie

IMG 0774

Ambitny projekt spływu kajakowego, który dotarłby nad Bałtyk, spalił na panewce. Ostatecznie zamiast dwóch tygodni na rzece uczniowie naszej szkoły wiosłowali cztery dni.

Perturbacje związane ze strajkiem, fatalna pogodna, niespodzianki logistyczne, a sam koniec mniejsze niż zakładano zainteresowanie młodzieży spowodowały modyfikację planu. Zamiast „Lecim na Szczecin” było skromne etapowe „100 km w 100 godzin”.

Jakby problemów było mało, 20 śmiałków doświadczyło zwrotnikowej pogodny, spalonej skóry, burzy na rzece, stad komarów i, o zgrozo, kleszczy! Ostatecznie pokonaliśmy tę setkę, wykonaliśmy plan minimum, wzmocniliśmy mięśnie naramienne, zjedliśmy kilka kilogramów podpiekanej w ognisku kiełbasy i wróciliśmy do szkoły. Na odebranie świadectw!

(Na zdjęciu: Ekipa drugiego dwudniowego spływu pozuje tuż po przejściu burzy)

Dąb 100-lecia i kapsuła czasu

IMG 20190425 10520520190430 113834

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dąb 100-lecia, jeszcze "Dąbek", podarowany przez pana Mariusza Matuszewskiego już czeka na uroczystość 8 czerwca. Gotowa jest także kapsuła czasu, dzieło i sympatyczny gest pana Piotra Kluka, firma ZELKA. Serdecznie obu panom dziękujemy.

Zbliża się wyjątkowy Jubileusz 100 – lecia szkoły

prof. UAM dr hab. Mariusz BrylZapowiedzieliśmy wiele działań związanych ze świętowaniem tego jubileuszu. Wśród wielu propozycji, niezwykle istotne są te, skierowane do młodych, obecnych uczniów szkoły.

Wykłady akademickie to propozycja skierowana właśnie do nich. Mają one nie tylko charakter edukacyjny. Ich celem jest przybliżenie wielu znakomitych absolwentów i zainteresowanie ich osiągnięciami naukowymi.

To niezwykła okazja, by wybitni absolwenci spotkali się z młodszym pokoleniem w murach swojej dawnej szkoły i podzieli się swoją ogromną wiedzą oraz doświadczeniem.

Do grona zaszczytnych absolwentów należy prof. UAM dr hab. Pan Mariusz Bryl - Rocznik Matura 1977.
Jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje go historia sztuki polskiej i europejskiej XIX-XXI wieku, historia metodologii i teoria historii sztuki, współczesna kultura wizualna. Prowadzi działalność naukową, zajęcia dydaktyczne, działalność popularyzatorską, wykłady dla zróżnicowanego grona odbiorców.

28 marca 2019 r. uczniowie mieli wspaniałą okazję międzypokoleniowego spotkania. Specjalnie dla nich Pan Profesor przygotował wykład akademicki na temat : „ Podstaw analizy dzieła sztuki, obraz jako fenomen psychologiczny i jako medium narracyjne”. Po którym, w swobodnej i koleżeńskiej formie, młodzież miała okazję na przedyskutowanie tematu. To było ciekawe doświadczenie, a zaangażowanie młodzieży widać na załączonych zdjęciach. Warto podążać za takimi postaciami i wierzyć w swój sukces!

Przyszłość należy do ludzi kreatywnych

20190403 112916 HDRDnia 3 kwietnia 2019r. liceum odwiedził zaszczytny gość, absolwent naszej szkoły z 1967r., dr inż. Wojciech Józefowicz, który może pochwalić się bogatym życiorysem. Długoletni pracownik, a w przeszłości także wykładowca Politechniki Poznańskiej na Wydziale Elektrycznym. Wykładał również na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego pasją stała się informatyka – był jednym z pionierów w popularyzacji tej dziedziny na poznańskich uczelniach. Obecnie współprowadzi kilka przedsiębiorstw współpracujących ze start-upami, czyli organizacjami udzielającymi wsparcia merytorycznego i finansowego młodym i kreatywnym ludziom z pomysłem na biznes lub inne, szeroko pojęte innowacje.

Mieliśmy wyjątkową okazję poznać nowe zagadnienia z dziedzin m.in. technologii i przedsiębiorczości w czasie wykładu pt. „Twórcze myślenie w teorii i praktyce na przykładach ze świata start-upów”. Oto niektóre zagadnienia z jego przebiegu:
- Czy już wszystko wymyślono, a jeżeli nie, to dlaczego nie wszystko?
- Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „burza mózgów”?
- Co to jest start-up? Ile można na tym zarobić, ile stracić?

Najciekawszy z wykładu okazał się dla naszych uczniów temat „Jak metody komputerowe pomagają medycynie?”. Mianowicie pan doktor, wraz z grupą współpracowników, brał udział w unijnym projekcie wspierania autorów innowacji technologicznych. Zespół opracował metodę transmisji operacji medycznych przez Internet w najwyższej jakości i jednoczesnej konsultacji z lekarzami na całym świecie. Projekt ten jest obecnie powszechnie wykorzystywany w polskich i europejskich szpitalach oraz na uczelniach medycznych, gdzie studenci mogą uczyć się sztuki lekarskiej na żywym przykładzie.

Na koniec pan doktor zachęcił nas do zadawania pytań w postaci SMS, co spotkało się ze sporym odzewem. Mamy nadzieję do zobaczenia!

Wojciech Nowak, Julia Musiałowska kl. Id

HENRYKI 2019

PSX 20190327 101543W tym roku 22 marca odbyła się wyjątkowa edycja 26. Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w naszej szkole. Z okazji 100. rocznicy powstania polskiego gimnazjum i liceum we Wrześni, Festiwal przybrał nazwę ,,Henryki 2019" i okolicznościową odsłonę, w której uczestnicy wykonywali polskie wersje zagranicznych utworów.

Za samodzielne przetłumaczenie piosenki uczestnicy dostawali dodatkowe punkty. Tego trudu podjęli się: Iga Iglewska, Past Midnight (Anna Wardęska, Zofia Mielcarek, Marcelina Czaja), Piotr Adamski, Klaudia Jankowska, Weronika Adamska, Anita Frąckowiak oraz Weronika Andrzejewska z Wojciechem Maćkowiakiem.

Atmosfera jak każdego roku była magiczna. Publiczność gromko kibicowała uczestnikom, miłym gestem było zjawienie się nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli, a także absolwentów szkoły. Organizatorki Ewa Sławska wraz z Martą Góralczyk, zadbały o przygotowanie uczniów. Cudowne dekoracje przygotowali Julia Kubczak i Szymon Mrowiński. Wielką rolę w organizacji odegrała Dominika Biadasz. Imprezę poprowadzili Mateusz Frontczak i Ada Adamczewska, a niesamowite doznania zapewnili nam: Anna Rychlińska, Angelika Kaniewska, Mikołaj Milczarek, Julia Jędro, Iga Iglewska, Weronika Andrzejewska, Marta Lipińska, Emilia Fengler, Amelia Szczepańska, Past Midnight, Piotr Adamski, Klaudia Jankowska, Weronika Adamska, Renata Mikołajczyk, Anita Frąckowiak oraz gościnnie absolwent Wojciech Maćkowiak.

Czytaj więcej: HENRYKI 2019